sobota, 6 grudnia 2014

DWG: Pokój 1.

Cześć!

Oto pierwszy post na tym blogu z cyklu "Drawing With Gimp"! W tym poście dowiecie się, jak rysować pokój w Gimpie. Przepraszam za małą dokładność przy tworzeniu. Aby twój projekt wyszedł dobrze, musisz znać podstawy tego programu.



 1. Szkic
Gdy mamy już otwarty plik, musimy mieć białe tło. Potem tworzymy nową, przeźroczystą warstwę. Ścieżką rysujemy na warstwie naszą 'podstawę', czyli tzw. 'pustostan'.



2. Wypełniamy
 Tworzymy nową warstwę o tytule 'wypełnienie'. Klikamy na klawiaturze literkę "R" i zaznaczamy niżej podaną część. Później, gdy mamy nadal zaznaczenie, kliknij "L". Kolor pierwszo i drugoplanowy muszą być podobne. I jednym ruchem gradientu przeciągamy po zaznaczonym kwadracie.


3. Wypełnień ciąg dalszy
 Powtarzamy to samo na drugiej ścianie. Tworzymy nową warstwę - nazywamy ją 'podłoga'. Na tej warstwie zaznaczamy ścieżką podłogę, na tej samej zasadzie, jak zaznaczaliśmy ściany. Tym razem tylko zmieniamy kolor pierwo i drugoplanowy i znów wypełniamy gradientem.


4. Rysujemy panele aka kafelki! (sam nie wiem co :( )
Na nowej warstwie, ścieżką o wielkości linii 3px rysujemy równoległe linie.

5. Barwienie
Można zmienić kolor ścian i podłogi poprzez Kolory > Barwienie.

6. Pasek i mebel!
Pamiętajcie, że możecie dodawać różne dodatki (wszystkie na nowych warstwach!). Ja na nowej warstwie zaznaczyłem pasek na dole, a później go pokolorowałem na biały - tak ładniej wygląda. Utworzyłem kolejną warstwę. Narysowałem na niej kształt widoczny na rysunku niżej. Jak to dopieścimy to będzie to stolik.


7. Szkic
Nie musisz robić tego punktu. Jednak łatwiej dzięki niemu dodać światłocień, który zrobisz w dalszych punktach. Stwórz nową warstwę i 'obrysuj' swój kształt.



8. Światło
Teraz dodamy naszemu kształtowi troszkę realistyczności. Na nowej warstwie, z trybem 'miękkie światło', ustawiamy aerograf rodzaju "Block". Zmniejszamy krycie aerografu, mając biały kolor pierwszoplanowy. I smużymy na górze naszego kształtu. Nie rysujcie tak po całym kształcie, tylko tam, gdzie powinno być jaśniej (czyli np. środek mebla, bez boków).



9. Cień
Jeśli światło ci dobrze wyszło, to cień też nie sprawi dla Ciebie problemu.Tworzymy nową warstwę ze zmniejszonym kryciem i trybem "Miękkie Światło". Znów miękkim aerografem (hardness 050), tym razem z czarnym kolorem malujemy po powierzchni mebla. Warto trzymać przy sobie oryginał meblu, którego chcemy malować, by wiedzieć gdzie są cienie, a gdzie światła. I smużymy aerografem po zewnętrznej części mebla.


10. Poprawiamy!
Jeśli cienie są za mocne, to zmniejszamy krycie warstwy. Nie musisz ograniczać się do tylko jednej warstwy z cieniami czy światłami. Rób nowe o różnych kryciach.



11. Barwienie
Pisałem o tym ciut wcześniej. Jak chcemy zmienić kolor mebla to na warstwie z wypełnieniem klikamy kolor -> barwienie i tam zmieniamy kolor.

Jak wam wyszło?

Pochwalcie się w komentarzach!

Najlepsze prace wraz z linkami będą opublikowane na blogu!

Dziękuję za przeczytanie!

 Zapraszam na mojego innego bloga.

3 komentarze:

  1. Chyba trochę źle zrobiłeś perspektywę :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. troszkę :/ wiem - podłoga powinna być 'nizej' :////

      Usuń
  2. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń